35 st KFUM:are på svenska årsbästalistorna!
2014-04-23 16:26
Årets inomhussäsong blev klart bättre än ifjol om man ser till antalet aktiva som ligger på topplistorna i Sverige. Topp 25 för seniorer och topp 20 för juniorer/ungdomar innehåller inte mindre än 35 stycken KFUM:are, (se lista nedan) att jämföra med 28 stycken ifjol. Det stora lyftet ligger på ungdomssidan 14-16 år där vi har 23 st med, mot 11 ifjol. Men även på juniorsidan 17-19 år har antalet ökat från fem till sex stycken. Tappet ligger tråkigt nog hos seniorerna och 22-års juniorerna där det minskat från 12 till sex aktiva under denna inomhussäsong. (Fanny Ernestam och Fanny Runheim räknas bara på ungdomssidan). Förklaringen till tappet om man jämför med ifjol är skador på Andreas Otterling, Josefine Gerdevåg och Elin Östlund, klubbyte på Adam Stålberg och att Malin Eriksson och Linus Rosdal stod över inomhussäsongen i vinter. 

Vår bästa senior med två femteplatser på statistiken i vinter är inte oväntat Rasmus Carlsson. Rasmus som senaste året varit med och krigat om SM medaljerna vid samtliga tillfällen ute som inne. Årets komet upp på seniorlistan blev Fanny Runheim som inte bara toppar sin egen klass (F15) med 63 centimeter utan även ligger nia bland de kvinnliga seniorerna i längdhopp. Fanny toppar även 200m och 60m Häck i F15. Övriga listettor är Fanny Ernestam, F15 Tresteg, och Gustav Karlsson P14 60m Häck och Tresteg. Flest deltagare på listorna har vi i både P14 och P15 där sex stycken killar i båda klasserna står med i minst en gren. Lovar väldigt gott för klubbens framtid. Den som är med i flest grenar är Gustav Karlsson med fem grenar och Fanny Runheim är med i fyra grenar, fast där två även inkluderar seniorlistan vilket ger sex noteringar. Det går att dra många fler slutsatser men det överlåter vi åt läsaren.
Hela Svenska statistiken inomhus 2013-2014 

Hela KFUM listan är som följer, med placering i Sverige i åldern som anges:

Män
Gren            Placering             Resultat                Aktiv                                       Plats                Datum

1500m         17                       3:58.68               Tim Sundström 89                    Stockholm/G       6.2 

60m H          24                       8.87                   Rasmus Carlsson 88                   Växjö                 9.2

Stav             5                         5.15                   Rasmus Carlsson 88                   Sätra                 1.2

Stav             10                       5.00                   Dennis Fransson Bergetoft 92     Göteborg/N        18.1

Stav             14                       4.93                   Per Drageryd 91                       Norrköping          25.1

Sjukamp        5                         5.380                 Rasmus Carlsson 88                   Växjö                 9.2

 

Kvinnor

Gren                  Placering              Resultat               Aktiv                                       Plats                 Datum

200m                 19                       25.28                 Fanny Runheim 99                     Örebro              23.3

Längd                 9                         5.89                  Fanny Runheim 99                     Karlstad             1.2

Tresteg              15                       12.02                 Fanny Ernestam 98                    Örebro              12.1

 

M22

Gren                    Placering           Resultat                  Aktiv                                      Plats               Datum

Höjd                    9                        1.93                    Edvin Heggemann 94                Norrköping       25.1

Stav                    5                         5.00                   Dennis Fransson Bergetoft 92     Göteborg/N      18.1

 

K22

Gren                   Placering           Resultat                  Aktiv                                       Plats              Datum

400m                 12                       61.62                 Sara Jernfält 93                          Birmingham, AL 6.12

 

P19

Gren                   Placering           Resultat                 Aktiv                                       Plats                Datum

1500m               6                         4:02.96               Abshir Awees 95                       Sätra               15.2

1500m               16                       4:15.60               William Fransson 96                    Stockholm/G     6.2

60m H                20                       9.85                   Anton Johansson 96                  Norrköping        25.1

Längd                16                       6.22                    Anton Johansson 96                  Västerås           19.1

Kula                    6                         14.76                 Anton Johansson 96                  Växjö/Ti           22.3

 

F19

Gren                   Placering           Resultat                  Aktiv                                       Plats             Datum

Stav                    10                       3.04                   Fanny Fransson Bergetoft 96     Örebro              22.3

 

P17

Gren                   Placering           Resultat                Aktiv                                        Plats            Datum

1500m               6                         4:15.36              Abdiqani Khadar 97                    Örebro              12.1

 

F17

Gren                   Placering           Resultat                Aktiv                                         Plats            Datum

400m                 15                       62.34                 Alice Ljungblad 97                      Örebro              1.3

 

P16

Gren                   Placering           Resultat            Aktiv                                         Plats               Datum

400m                 12                       54.13             Andreas Führ 98                         Växjö                 8.3

1500m               19                       4:39.47           Simon Persson 98                       Växjö                 8.3

Höjd                   8                         1.83               Mikael Jansson 98                      Örebro              22.3

 

F16

Gren                 Placering           Resultat                 Aktiv                                         Plats              Datum

Stav                   4                         3.37                   Elin Domberg 98                        Växjö                 8.3

Längd                 5                         5.52                   Fanny Ernestam 98                    Örebro              11.1

Tresteg              1                         12.02                  Fanny Ernestam 98                    Örebro              12.1

Femkamp           16                        2.856                  Eunice Nilsson 98                       Växjö                 8.2

 

P15

Gren                   Placering             Resultat                Aktiv                                       Plats               Datum

1000m                5                         2:50.33              Tobias Tranderyd 99                  Örebro               1.3

1000m                7                         2:51.14              Jack Karlsson 99                         Växjö                 9.3

1000m                9                         2:51.51              Jonatan Gustafsson 99                Växjö                 9.3

Höjd                   10                       1.74                   Tom Johansson 99                     Norrköping         25.1

Höjd                   13                       1.72                   Robin Edqvist 99                        Örebro              22.3

Höjd                   20                       1.66                   Gustav Ivarsson 99                     Karlstad             1.2

Stav                    2                         3.62                   Tom Johansson 99                    Växjö                 9.3

 

F15

Gren                  Placering             Resultat                Aktiv                                        Plats              Datum

60m                   2                         7.79                   Fanny Runheim 99                     Växjö                 8.3

200m                 1                         25.28                 Fanny Runheim 99                     Örebro               23.3

1000m               9                         3:10.09               Anna Hallmén 99                       Växjö                 8.3

60m H                1                         8.72                   Fanny Runheim 99                     Örebro               23.3

Längd                 1                          5.89                  Fanny Runheim 99                    Karlstad              1.2

 

P14

Gren                   Placering           Resultat                 Aktiv                                       Plats               Datum

60m                   8                         7.74                   Gustav Karlsson 00                    Örebro              11.1

60m                   20                       7.94                   Daniel Malmgren 01                   Örebro              22.3

200m                 8                         25.07                 Gustav Karlsson 00                    Örebro              23.3

200m                 10                       25.31                 Gustav Zetterlund 00                 Baerum, NOR     8.2

1000m               11                       2:57.35               Alexander Larsson 00                 Örebro              11.1

1000m               13                       3:00.30               Gustav Zetterlund 00                 Karlstad             16.3

60m H                1                         8.75                   Gustav Karlsson 00                    Karlstad             15.3

60m H                18                       9.94                   Jonathan Granath 00                 Karlstad             15.3

Höjd                   5                         1.74                   Daniel Malmgren 01                   Örebro              1.3

Längd                 2                         5.91                   Gustav Karlsson 00                    Karlstad             15.3

Tresteg               1                         11.86                 Gustav Karlsson 00                    Karlstad             16.3

Kula                    4                         11.70                 Sebastian Erlandh 00                 Växjö/Ti            23.3

 

F14

Gren                 Placering              Resultat                Aktiv                                       Plats             Datum

60m H                14                       9.67                   Ingrid Holmquist 00                   Karlstad             25.1

Höjd                   8                         1.57                   Linnea Bodin 00                       Norrköping         26.1

Höjd                   16                       1.53                   Ingrid Holmquist 00                   Karlstad             25.1

Tresteg              15                       10.14                  Emily Capobianco 01                 Västerås            19.1


Nyhetsarkiv
Välkommen Emma Jansson!2018-04-20 11:13
Tjejforum 3 april2018-03-27 18:28
Händelserik helg!2018-02-12 10:17
Finnkampen.2017-07-11 15:30
Friidrottsskolan 20172017-04-04 12:50
IEM & IUSM i helgen!2017-03-06 10:27
Årsmöte 22 mars2017-02-08 08:38
Stavtävling2017-01-24 09:46
Viktkastning2017-01-23 15:54
God Jul & Gott Nytt År!2016-12-22 13:11
Kvarglömda kläder2016-12-12 11:30
Daniel årets ledare!2016-12-09 14:46
Reflexvästar2016-11-04 12:39
Kommer och går!2016-11-01 14:59
Målningen2016-10-03 10:18
Lördagens Castorama2016-09-25 11:14
NIU - Informationsträff2016-09-04 15:55
Inför SM2016-08-24 12:03
Resultattävling 3-steg!2016-08-22 11:19
Daniel Persson 2016-08-18 19:20
JSM och USM i Skåne2016-08-08 12:59
Öppettider2016-08-01 10:17
JSM Hässleholm2016-07-23 22:08
USM i Vellinge2016-07-22 13:55
Hallen öppen2016-07-20 16:48
JSM och USM2016-07-14 15:11
Hallen stängd.2016-07-13 12:14
Högt hoppat av Rasmus2016-06-14 11:35
Ungdomstävling2016-06-09 11:49
Barngrupper2016-05-30 16:33
Världsungdomsspelen.2016-05-30 16:08
Trivselregler2016-05-30 09:10
Världsungdomsspelen2016-05-25 16:19
Resultat Gubbracet 20162016-05-17 19:29
Seriematchen info2016-05-16 14:07
Seriematchen2016-05-16 14:04
Lag SM-kval2016-05-14 23:31
Samplingskvällen2016-05-11 18:34
Lag SM2016-04-30 09:03
Fanny Ernestams vecka!2016-03-19 08:00
ISM Mångkamp2016-03-14 08:57
Guld och silver i IVSM 2016-03-07 12:48
IUSM i Uddevalla2016-03-07 10:31
Theodor Thor!2016-03-05 08:46
ISM i friidrott2016-02-27 07:00
Dags för Fanny Runheim!2016-02-20 07:00
Globengalan 17 februari2016-02-16 13:28
Dags för Elins vecka!2016-02-13 07:00
Örebro Indoor Games!2015-12-03 08:01
Prova på friidrott!2015-11-18 13:29
USM och JSM-USM172015-08-26 13:12
ÖREBRO NIU-FIG2015-08-17 13:18
FANNY RUNHEIM 7:a i EYOF2015-07-31 10:44
Örebro Ungdomsgala 15/82015-07-29 10:34
FANNY 5:A I UNGDOMS-VM!2015-07-20 12:45
Jiannis i Universiaden2015-07-13 12:22
Fanny x2 i blågult2015-06-25 14:46
Friidrottsskolan 20152015-06-15 13:10
Örebro Sports Week2015-06-11 14:26
Slägga/diskustävling2015-05-29 12:57
2015-05-07 12:39
Örebro Sportsweek2015-04-29 10:17
Friidrottskola i sommar!2015-03-17 16:43
God Jul & Gott Nytt År!2014-12-24 11:33
Örebro Indoor Games!2014-11-18 10:44
Äntligen Malin!!!!2014-08-25 09:55
Nästa löparkväll 29/72014-07-06 11:47
Orienteringstävling GIH2014-06-12 16:07
Taggarna igen!2014-06-10 16:10
Strul med taggarna!2014-06-09 11:00
SPVC2014-06-02 10:51
Släggtävlingar2014-05-21 11:06
Flera kastpers i Växjö2014-03-26 14:29
Välkommen Emil!2014-03-24 15:17
Inbjudan till årsmöte!2014-03-05 12:42
Välkommen Daniel2014-03-05 12:39
Våra aktiva lyfter!!2014-02-05 10:42
Tybblelundsspelen 20142014-01-27 13:05
Inbjudan till årsmöte!2014-01-27 13:04
 
Följ oss på sociala medier!
Huvudsponsor Åstadsloppet:
 
Sponsorer och samarbetspartners:
 
Våra arrangemang:
Vi samarbetar med